جستجو

روند ایجاد سوپرماركت ها و فروشگاه های زنجیره ای در ایران

روند ایجاد سوپرماركت ها و فروشگاه های زنجیره ای در ایران

ایجاد سوپرماركت با مدرن سازی در ایران رابطه نزدیك دارد. از سال 1334 روند ایجاد فروشگاه های زنجیره ای در ایران آغاز شد. فروشگاه های زنجیره ای اتكا در سال 1334 و فروشگاه های زنجیره ای شهروند در سال 1372 فعالیت خود را آغاز كردند و به دنبال آن فروشگاهها ی زنجیره ای رفاه و سایر فروشگاه ها آغازی در جهت مدرن سازی كشور بوده است. تحقیقات بازار در ویستار بیزنس مانیتور(Vistar Business Monitor)  برآورد كرده است كه ارزش كل بازار خرده فروشی در ایران70 بیلیون دلار امریكا است كه تنها 8.5 % آن را فروشگاه های زنجیره ای و هایپرماركت ها تشكیل می دهند و بقیه 91.5 % آن را سوپرماركت های كوچك, بقالی ها, و دكه های محله ها شامل می شود. این در حالی است كه ارزش كل بازار خرده فروشی در تهران, 12 بیلیون دلار امریكا برآورده شده است كه 15 % آن را فروشگاه های زنجیره ای شامل می شوند. همچنین, بر اساس تحقیقات بازار ویستار, سرانه خرید موادغذایی در تهران سالانه 2,400 دلار آمریكا است كه معادل مبلغی  در حدود 100 میلیون ریال در ماه است كه مشابه سرانه خرید موادغذایی در بلژیك و آلمان است. بر اساس این آمار, قدرت خرید مردم در تهران, 3 برابر قدرت خریدمردم در بقیه نقاطكشور است و كمبود فروشگاه های زنجیره ای و توزیع كننده هایی كه نیاز مصرف كنندگان را تامین كنند, به وضوح قابل درك است.

مقایسه سهم بازار هایپرماركت ها و سوپرماركت های كوچك:

بر اساس گزارش یورو مانیتور اینترنشنال ال تی دی,  (Euromonitor International Ltd) در مارچ 2014, انتهای سال 94, 96% از نیاز موادغذایی مردم از سوپرماركتهای محلی و بقالی ها تامین می شود و هایپرماركتها, تنها 6% از سهم بازار موادغذایی را دارند كه این آمار در تهران به 15% افزایش یافته است.

سیاست ایجاد سوپرماركت های كوچك و محلی:

حدود 4 دهه پیش كه تهران  با رشد سریع جمعیت روبرو شد, با توسعه مناطق مسكونی , سوپرماركت های كوچك نزدیك به هم شكل گرفتند تا نیاز موادغذایی خانوارها را تامین كنند. اما از آنجاییكه تهران  در حال حاضر با حداكثر جمعیت قابل پوشش روبرو است, سوپرماركتهای كوچك با مزیت رقابتی پایین از هم روبرو هستند. حدود 10,000 سوپرماكت و بقالی كوچك  در تهران به طور مستقل مشغول به فعالیت هستند.

مقایسه تمایل خریداران به خرید موادغذایی به صورت آنلاین و حضوری:

گزارشی از سی ان بی سی (CNBC)  نشان میدهد كه شركت های بزرگ توزیع كننده موادغذایی با حفظ فروشگاه های فیزیكی موجود خود (Brick and mortar Business)  و استفاده از پتانسیل های دیجیتال (web-based business) جایگاه قدرمتندی برای توزیع موادغذایی ایجاد نموده اند. اگرچه, آماری از شركت پی دبلیو سی (PWC)  در سال 2017 نشان میدهد كه 70% از خریداران در كل دنیا, تمایل به خرید موادغذایی به صورت حضوری در فرشگاه دارند؛ 65% از افراد در چین تمایل به خرید موادغذایی به صورت آنلاین دارند و همین طور در خاورمیانه, سنگاپور, تایلند, انگلیس و ویتنام تقریبا یك سوم از افراد, تمایل به خرید آنلااین موادغذایی دارند كه آمار رو به رشدی برای كشوری مانند ایران است.

نیازهای خریداران موادغذایی به صورت آنلاین:

بر اساس آماری از پلنت ریتیل (PlanetRetail), 51% از كاربران اینترنت, وب سایتی می خواهند كه ساده باشد و فرآیند سفارش و پرداخت آنلاین آن به سرعت و با یك كلیك قابل انجام باشد. همچنین, 56% از كاربران تمایل به خرید از توزیع كننده ای را دارند كه خدمات بالایی در زمینه پشتیبانی و برگشت از فروش ارائه می كند. وطن مارت, با در نظر گرفتن تمامی آیتم های مور نیاز كاربران, در تلاش است تا نیازهای آن ها را با حداكثر سرعت و كیفیت خدمات برآورده نماید. كاربران روشی  را برای خرید خود انتخاب می كنند كه در هر زمان و در هر مكان بتوانند به سادگی نیازهای خود را عملی كنند.

https://www.planetretailrng.com/news-and-events/press-releases/archive/201403

https://www.pwc.com/gx/en/industries/retail-consumer/total-retail/total-retail-categories.html

https://www.bigcommerce.com/blog/ecommerce-trends/#cmtoc_anchor_id_4

https://financialtribune.com/articles/sci-tech/64236/where-are-irans-online-supermarkets

http://www.ieseinsight.com/doc.aspx?id=1125

https://www.theatlas.com/tag/grocery

https://www.cnbc.com/2017/01/30/online-grocery-sales-set-surge-grabbing-20-percent-of-market-by-2025.html

http://www.bourseandbazaar.com/articles/2016/11/28/building-supermarkets-in-iran

https://financialtribune.com/articles/economy-business-and-markets/19404/why-grocery-stores-outnumber-any-other-shop-in-tehran

نظر خود را وارد نمایید.
آرشیو وبلاگ
Filters
Sort
display